Čo tu ja, športový antitalent, preboha robím…

Čo ťa priviedlo ku CrossFitu?

U mňa to bolo dosť náhodné, športu som sa nikdy moc nevenovala, ale zrovna v tom období som pár mesiacov chodila do klasickej posilky, len som moc o cvičení nevedela, a teda ma to ani moc nebavilo. 😀

No a raz mi na YouTube vyskočilo video jednej zo známych CrossfFteriek ,a tak ma to zaujalo, že som si pozrela všetky a celé záznamy z CrossFit Games, ktoré boli dostupné, fascinovalo ma čo všetko tí ľudia dokážu.

Následne som rovnako náhodne na Instagrame narazila (ešte vtedy) na My Way Gym v Martine a tam to všetko začalo.

Aký bol tvoj prvý CrossFit tréning?

Fu, doteraz si pamätám, ako som skoro vypustila dušu už na rozcvičke a mala som v hlave len „Preboha čo tu ja, absolútny športový antitalent, robím?“ 😀 Ale ako tréning pokračoval, už som si pomaly začala uvedomovať, že ma to celkom baví. 

Síce to bolo náročné, ale už po tomto prvom tréningu som vedela, že sa určite vrátim. 

Ktorý cvik ti trval najdlhšie naučiť sa?

Doteraz bojujem s Toes to bar, a stále to nie je ideálne 😀 Podobne to bolo aj s double unders a dumbbell snatchmi, ale z tých sa časom stali moje obľúbené cviky, možno práve preto, že som si to musela „vybojovať“ 🙂

Keby si mala začať s CrossFitom úplne od začiatku, čo by si zmenila?

Nezmenila by som asi nič. Samozrejme by som rada mala už pred začatím vybudovanú aspoň nejakú kondíciu, ktorá by mi vytvorila lepší základ pre CrossFit, ale všetko to beriem ako súčasť tej mojej cesty, a som rada, že ma práve tento typ tréningov naučil vlastne všetky aspekty, ktoré sa športovania týkajú – či už sú to sila, technika, výbušnosť, alebo práve tá kondícia. 

Veríš na „overtraining“?

Overtraining asi neberiem ako niečo, na čo sa dá veriť, beriem to skôr ako fakt. Každého telo začína z nejakej inej „štartovacej čiary“, a teda každý bude inak zvládať tréningový objem.

Myslím si, že dôležitou súčasťou toho, ako sa rozvíjame v nejakom športe, je práve učiť sa vnímať akú záťaž zvládame, a kedy si nejaký tréning prispôsobiť alebo si dopriať oddych. 

Najlepšia forma rekonvalescencie po tréningu?

Základom je vždy spánok a dobré jedlo, veľmi pomáha strečing/roller, a keď to má byť ešte niečo navyše, tak pre mňa určite sauna alebo otužovanie. 

Pamätáš si svoj prvý WOD?

Ako progresiu sme mali Power Clean, čo bolo celkom kostrbaté, ale doteraz sú jedným z mojich obľúbených cvikov, a tiež sme trénovali stojky, bolo to vlastne prvý krát v živote, čo som stojku vôbec urobila.

Vo workoute samotnom bolo švihadlo a Front Squats, už tam som asi začala prichádzať na to, že ma budú baviť silové cviky s činkami. 

Čo pre teba znamená CrossFit?

Asi to bude znieť ako klišé, ale mne CrossFit zmenil život od základov. Bola to prvá aktivita po veľmi dlhom čase, ktorá ma bavila a rozvíjala som sa vďaka tomu, nie len športovo ale aj osobnostne.

A tiež som vďaka CrossFitu stretla množstvo úžasných ľudí, a celkovo som si našla také miesto, kam patrím. Pre toto všetko bude CrossFit asi navždy taká moja srdcovka, a aj keď sa teraz viac venujem vzpieraniu, vždy sa k nemu rada vrátim a dám si nejaký skupinový workout 🙂

Čím sa líši CrossFit ponuka od konkurencie? Čo ti CrossFit ponúka…?

Ja vidím ako najväčší prínos kombináciu toho, že človek cvičí pod dohľadom trénera, ale zároveň v skupine s ostatnými.

Takto sa každý môže zlepšovať v technike prevedenia, alebo sa učiť nové cviky a zároveň je super mať okolo seba ľudí, ktorí cvičia to isté, a môžete sa navzájom podporiť a potiahnuť. 

Čo ťa motivuje k tomu, aby si pokračovala v naozaj náročných tréningoch?

Naučila som sa vnímať bod, kedy to začne byť fakt nepríjemné a najradšej by som skončila, ako bod kedy sa každé úsilie a každý kúsok, o ktorý sa dokážem prekonať o to viac zúročí do budúcna.

Často som si presne v takomto bode toto v hlave pre seba opakovala, celkovo mi pomáhalo pracovať s hlavou v takýchto náročných chvíľach. Ale základom motivácie je podľa mňa vedieť, prečo to človek robí, povedať si že to robím preto, lebo ma to baví, alebo sa chcem cítiť lepšie/zdravšie, alebo chcem ísť na súťaž v čo najlepšej forme… skrátka nájsť si to svoje „prečo“.

A keď nepomáha nič z tohto, tak je celkom účinné zmazať si z tváre ten typický „pain face“ – skúsiť sa pomocou tohto presvedčiť, že vlastne až tak moc netrpím, a rozdeliť si opakovania na čo najmenšie časti, aj keď to niekedy znamená, že si človek 7x povie „už len 5 opakovaní“ alebo „už len 30 sekúnd“ 😀

Aká je tvoja obľúbená časť toho, že si trénerom?

Od začiatku ma veľmi bavili náročnejšie technické cviky, bavilo ma vnímať tie jednotlivé časti a sledovať na sebe, kde robím niečo zle a čo zmeniť.

Toto ma veľmi baví aj pri trénovaní druhých, keď dokážeme nejaký zložitý cvik najprv „rozkúskovať“ a zrazu keď sa to všetko spojí, tak to človek zvládne ani nevie ako. 

Celkovo je krásne sledovať ako sa ľudia učia veci, o ktorých si možno mysleli, že ich nikdy nedokážu. 

 

Aké boli tvoje trénerské začiatky? Bola si nervózna?

Začiatky boli pre mňa vlastne dosť príjemným prekvapením. Keď som mala niečo prezentovať pred ľuďmi na strednej, nevedela som sa pomaly ani nadýchnuť, a potom som to isté išla robiť pred ľuďmi na tréningu a vôbec to nebol taký problém 😀 

Samozrejme mi trvalo, kým som si začala veriť, a presvedčila sa, že naozaj mám ľuďom čo povedať a mám skúsenosti, ktoré im môžem predať – a bolo to celkovo veľké vystúpenie z mojej komfortnej zóny, ale časom som aj toto dokázala natrénovať. 

Prečo a ako by si podporila niekoho, aby začal s CrossFitom?

CrossFit je podľa mňa šport, na ktorý si človek nedokáže úplne urobiť názor, kým ho nevyskúša. Preto by som ľuďom odporučila nenechať sa odradiť napríklad pocitom, že na to nie sú dosť „fit“, pretože všetko sa dá prispôsobiť.

A určite tento typ cvičenia nesadne každému, ale za to jedno vyskúšanie človek nič nedá, a môže to nakoniec byť úplne iné ako ste očakávali.

Čo o tebe nevieme, ale chceš aby to ľudia vedeli?

Som človek, ktorý o sebe moc vecí takto nezdieľa, ale keďže som to už načrtla na začiatku – fakt som sa za svoj život nevenovala žiadnemu športu, až do tej miery, že som polovicu strednej mala oslobodenie z telesnej a na svojej prvej „turistike“ (na Martinky :D) som bola v rifliach, lebo som v tej dobe ani nevlastnila legíny. 😀

Vďaka týmto rôznym okolnostiam som začínala cvičiť CrossFit s tým, že mi určite nikdy žiadny šport nepôjde – o skoro 5 rokov neskôr si dovolím skromne zhodnotiť, že som hádam aspoň priemerne dobrá, takže ak niekedy budete mať pocit, že na niečo určite nemáte, spomeňte si na mňa :D.

Rýchlych 5 otázok:

Kardio vs. Sila:

Sila.

Najobľúbenejší cvik:

Hand Stand Push Up, Dumbbell Snatch, Kipping Pull Up.

Najmenej obľúbený cvik:

Angličáky, Thruster.

Air Bike vs. Rowing Machine vs SkiErg:

Rowing Machine.

AMRAP vs. EMOM:

Záleží na obsahu :D, ale asi skôr AMRAP.

Tvoje 3 top rady pre začiatočníkov:

1. Rada:

Nenechať sa odradiť náročnými cvikmi.

2. Rada:

Najprv technika, potom váhy. 

3. Rada

Nepreháňať to s trénovaním, radšej si viac dní oddýchnuť, kým si telo zvyká.

Ako začať s CrossFitom?

Na CrossFite sa stretávajú ľudia všetkých tvarov, veľkostí a úrovní zručností. Keď vidíte ľudí, ktorí absolvujú rovnaký tréning ako vy – a ide im to