Hovoríme, že CrossFit je pre každého, ale…

Čo ťa priviedlo ku CrossFitu?

Nebavil ma stereotypný tréning vo fitku, cca od roku 2013 som experimentoval s „vlastným CrossFitom“, bez toho aby som vôbec vedel, že nejaký existuje… cca v 2015 som sa dostal k článkom o CrossFite na webe www.ronnie.cz. Následne som objavil prvý CF gym v Žiline – CrossGym… a bolo vymaľované 😊.

Aký bol tvoj prvý CrossFit tréning?

Október 2015, vedel som do čoho idem, takže to nebol šok. Ale bol šok vidieť vedľa seba nášľapných atlétov. Hneď som vedel, že raz budem „ako oni/y“. 

Ktorý cvik ti trval najdlhšie naučiť sa?

Veľmi dlho som sa trápil s Double Unders, asi 1 rok a to veľmi intenzívne. Jedného dňa, keď som nebol ešte schopný skočiť ani 5 Unbroken som si povedal, že neodídem z tréningu, kým nenaskáčem 1000 opakovaní. Kým som to naskákal, tak som si bol asi 2x poplakať na záchode, ale dokopal som to asi po hodine do konca. Domov som prišiel totálne zbičovaný, ale spokojný. Následne som si dal asi týždeň s DU pokoj a odvtedy to už viem. Neodporúčam tento postup klientom, je to skôr fun fact hovoriaci o mojej posadnutosti CrossFitom :P.

Keby si mal začať s CrossFitom úplne od začiatku, čo by si zmenil?

Bol by som trpezlivejší a nespochybňoval by som rady skúsenejších. Vyhol by som sa zraneniam a učeniu sa na vlastných chybách.

Veríš na „overtraining“ ?

Určite! Pretrénovanie má trochu iný „kontext“ pre začínajúceho športovca, ako pre skúseného atléta alebo súťažiaceho.

Každý kto začína by mal konzultovať s trénerom, aký objem je pre neho vhodný. Je rozdiel, či sa rozprávame o klientovi, ktorý chodí 15 rokov do fitka a k tomu 2x týždenne beháva a následne začne robiť CrossFit alebo o klientovi, ktorý sedí 10 rokov v kancelárii, spraví 2000 krokov denne a eventuálne má predispozíciu na nejakú chorobu alebo zranenie.

Hovoríme, že CrossFit je pre každého, ale má to svoje hranice, stanovme tieto hranice spolu a individuálne.

Najlepšia forma rekonvalescencie po tréningu?

Jednoznačne dostatočný spánok, následne dostatočne kvalitná (zdroj a druh) a vyvážená (pomerom makroživín – bielkoviny, cukry, tuky a objemom) strava. 

Následne by som do svojho lifestylu aplikoval regeneračné prostriedky ako sú sauna, masáže, kryoterapia, atď, toto môže, ale nemusí byť.

Dôležité je však nezabudnúť, že darmo budem chodiť do sauny a na masáže, keď spávam krátko alebo nepravidelne, každý týždeň „buchnem“ nejaký fast food a sem-tam sa opojím alkoholom viac, ako by si moje telo prialo.

V tom prípade sú peniaze za regeneráciu (aj za výživové doplnky) vyhodené do vzduchu.

Pamätáš si svoj prvý WOD?

Nepamätám, ale asi na treťom alebo štvrtom tréningu sme šli tento „benchmark“ The Don:

  • 66 Deadlifts
  • 66 Box jumps
  • 66 KB Swings
  • 66 Knees to elbows
  • 66 Sit ups
  • 66 Pull ups
  • 66 Thrusters
  • 66 Wall balls
  • 66 Burpees
  • 66 Double unders

Zanechalo to vo mne silnú emóciu. Dnes z tejto skúsenosti ako tréner čerpám. Takýto náročný workout by som nedal klientovi skôr, ako po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch.

Čo pre teba znamená CrossFit?

Pre mňa to znamená asi viac ako pre kohokoľvek iného, z jednoduchého dôvodu. Je to moje najväčšie hobby, moje živobytie, moja spoločná záľuba s manželkou, všetci moji aktuálny ipriatelia sú v podstate iba v gyme a z veľkej časti CrossFitu prispôsobujem svoj život.

Čím sa líši CrossFit ponuka od konkurencie? Čo ti CrossFit ponúka…?

Snažíme sa, aby tu bolo viac vedenia, aby človek od začiatku vedel, čo robí a prečo to robí. Záleží nám na tom, aby sa tu človek cítil vítaný a pohodlne. To znamená, že sa ho snažíme navigovať od samého začiatku, príklad:

Vitaj u nás, tu sa vyzuj, tam je šatňa, a tu bude tréning, kde ťa bude čakať Ivka. Následne sa Ivka s klientom zoznámi, väčšinou si hneď potykáme, aby sme sa cítili priateľsky. V skratke človeku vysvetlíme, čo ideme cvičiť, zaujímame sa, ako je na tom zdravotne, či má nejaké obmedzenia. Neskôr, už za jazdy, vysvetľujeme benefity cvikov, ktoré robíme, upravujeme techniku a hľadáme vhodnú alternatívu cvikov, ktoré nemôže alebo nevie spraviť.

Pripomínam, že tréningy sú skupinové, ale máme neuveriteľne empatických a skúsených trénerov a vieme do tréningu aplikovať extrémne veľa individuálneho prístupu a záujmu.

Čo ťa motivuje k tomu, aby si pokračoval v naozaj náročných tréningoch?

Som celoživotný atlét, pre mňa je to súčasťou života. Samozrejme prispôsobujem náročnosť tréningu alebo moju pocitovú snahu obdobiu a zdravotnému stavu, v akom sa nachádzam.

Aká je tvoja obľúbená časť toho, že si trénerom?

Mám konečne dobrý pocit z toho, že niečo pozitívne robím „pre ľudstvo“. Keď som „vyrábal autá“ alebo „predával lieky“, nemal som zo seba ten pocit.

Aké boli tvoje trénerské začiatky? Bol si nervózny?

U mňa to šlo tak automaticky, nenabehol som do rozbehnutého vlaku. Najprv som trénoval s kamarátmi, resp. trénovali sme spolu. Navzájom sme sa učili a vysvetľovali si veci. Postupom času to prerástlo do lekcií, ktoré som robil zadarmo a už som na nich necvičil, aby som sa mohol venovať ľuďom.

Prečo a ako by si podporil niekoho, aby začal s CrossFitom?

Ak človek hľadá nový impulz, zmenu života, je vyhorený, chce niečo viac, prípadne spoznať nových ľudí – je vhodný adept pre nás 😊. Častokrát ľudia, čo k nám prídu povedia, že ani nevedia prečo prišli, takže,ak ani ty nevieš, čo zo sebou ,ale vieš, že by si mal niečo v živote zmeniť, tak sem proste napochoduj, spolu to zvládneme.

Nečakaj na nič, proste príď, možno práve tu zažiješ niečo nové a povieš si, prečo si to neurobil/a skôr. 

Čo o tebe nevieme, ale chceš aby to ľudia vedeli?

Ja som dosť úprimný človek, takže málo o mne toho neviete (asi). 

Ale s niečím sa priznám (doteraz som o tom moc nahlas nehovoril), túžil by som sa vypracovať a dostať sa na CrossFit Games (samozrejme už asi len v Masters kategóriách 35 rokov plus). Ak mi zdravie dovolí, pokúsim sa o to. Bol by to vrchol, chcem dokázať niečo, čo sa podarí 1 z 1000.

A ešte s niečím sa priznám, mám jednu predtréningovú „posadnutosť“. Pozerám sa často na toto video (viem jeho text naspamäť, mám pri ňom vždy zimomriavky a predstavujem si, že som v ňom ja), pripájam link:

 

Rýchlych 5 otázok:

Kardio vs. Sila:

Kardio.

Najobľúbenejší cvik:

Muscle Up.

Najmenej obľúbený cvik:

Strict Handstand Push-up.

Air Bike vs. Rowing Machine vs SkiErg:

SkiErg.

AMRAP vs. EMOM:

EMOM.

Tvoje 3 top rady pre začiatočníkov:

1. Rada:

Nepreceňuj sa (i keď máme aj ľudí, pre ktorých by malo platiť: nepodceňuj sa).

2. Rada:

Prosím, berte s rezervou to, čo ľudia hovoria a to, čo si prečítate. My máme skúsenosť a vieme, čo robíme. To, čo je mimo náš obzor, to ti nepovieme, s tým, s čím ti nebudeme vedieť poradiť, s tým ti neporadíme.

3. Rada

Vydrž, cesta je cieľ. Nehovorím to ako klišé, ale ako fakt. Keď si to uvedomíš, budeš šťastný a bude ťa napĺňať všetko to, čo robíš.

Ako začať s CrossFitom?

Na CrossFite sa stretávajú ľudia všetkých tvarov, veľkostí a úrovní zručností. Keď vidíte ľudí, ktorí absolvujú rovnaký tréning ako vy – a ide im to